piątek, 19 stycznia 2018

Książki - dlaczego warto się z nimi zaprzyjaźnić. 10 powodów.

Pierwsza odpowiedź jaka mi się nasunęła to fakt, że książka Cię nigdy nie zdradzi, nie zawiedzie. A tak na poważnie to :

1) Książka daje wiedzę.
Podstawowym powodem dla których większość ludzi czyta, to chęć zdobycia wiedzy. Wgłębienia się w jakiś temat. Czytając poznajesz nowe informację.

2) Rozwija słownictwo.
Dzięki książkom zyskujemy nowy zasób słów. Słów z którymi bez czytania nie mielibyśmy do czynienia. 

3) Stymuluje psychikę.
Czytanie zmusza nasz mózg do ciągłej aktywności i zaangażowania. Czytanie to dla naszego mózgu ćwiczenie. Ponieważ polega da rozkodowywaniu czytanych słów. Naukowcy udowodnili, że pobudzenie psychiczne naszego mózgu może spowolnić (a nawet zapobiegać) zachorowanie na Alzheimera. 

4) Poprawia pamięć.
Za każdym razem gdy czytasz książkę musisz zapamiętać wiele informacji, od imion głównych postaci zaczynając na mnogości wątków się w niej pojawiających kończąc. Jak wiadomo nowe ścieżki neurologiczne naszej pamięci wzmacniają stare. 

5) Rozwija umiejętność krytycznego myślenia.
Czytanie powieści kryminalistycznych wyostrza Twój umysł. Im więcej czytasz tym masz większe pojęcie o świecie i krytyczniej podchodzisz do zdobytych informacji.

6) Poprawia koncentrację.
Czytanie książki wymaga skupienia. Co wzmacnia naszą koncentrację. Czytając skupiamy swoją uwagę na świecie, który przedstawia nam książka. Zamykamy się na świat zewnętrzny a otwieramy na świat wyobraźni.

7) Poprawia wyobraźnie.
Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.Dzięki czytaniu rozwijamy ją. Większość książek nie posiada ilustracji, za nią odpowiada nasza wyobraźnia to ona pozwala nam tworzyć obrazy. A co za tym idzie pobudza naszą kreatywność.

8) Owocne hobby.
Książka zabija nudę, każda nowa książka przenosi nas do nowego świata. Nie pozwala nam się nudzić. Dzięki czytaniu mamy o czym rozmawiać, co rusz możemy poruszać nowe tematy ze znajomymi. Co dodatkowo znaczy że czytanie poprawia nawiązywanie kontaktu z innymi.

9) Wzmacnia empatie.
Dzięki książkom i temu, że przenosi nas w inny świat. Świat wyobraźni, wydarzeń które nigdy nie wydarzyły się w naszym życiu. Stajemy się bardziej empatyczni.  Potrafimy wczuć się w stan emocjonalny drugiej osoby.

10) Redukuje stres.
Dobrze napisana historia pozwala nam się w sobie zatracić. To znaczy odłączyć się od problemów dnia codziennego. Być tu i teraz. 

Osobiście uwielbiam czytać, daje mi to niesamowitą frajdę, to tak jakbym posiadała magiczne drzwi, które potrafią przenieść mnie niejednokrotnie w czasie.

 Napisz mi koniecznie czy czytasz książki. Jeżeli tak, to co Ci daje czytanie ? Dlaczego czytasz ? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym ? Sama się właśnie zastanawiam, dlaczego. Dlatego powstał ten post ;-). 

12 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę ze zdjęcia :) ale jeszcze jej nie czytalam. A czemu czytam... cóż jest to dla mnie forma rozrywki, sposób na relaks. Lubię, kiedy moja wyobraźnia pracuje, lubię poznawac nowe słowa, lubię się przenosić w inne światy. Z tego samego powodu oglądam tez filmy, z tym, że przy książce film wyswietla się w mojej głowie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Ci przeczytać książkę ze zdjęcia. Naprawdę warto. Jeden z nielicznych kryminałów, który mnie mile zaskoczył.

   Usuń
 3. zgadzam się z każdym z powodów :) książki to najlepsze co mogło nam być dane :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, jak to powiedziała Wisława Szymborska "Czytanie książek to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".

   Usuń
 4. Książki to moje życie, towarzyszą mi od dziecka i nie wygląda na to, żeby miało się coś zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie tak samo, to ważne żeby miłość do książek zaczynała się w czasie dzieciństwa.

   Usuń
 5. Dokładnie tak, kto raz pokocha czytanie to już się z tego nie wyleczy. Film, serial, nawet teatr to tylko substytut książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda. Zawsze mnie rozczarowuję ekranizacja książki.

   Usuń
 6. Ja nie muszę być zachęcana do czytania - uwielbiam to robić!

  OdpowiedzUsuń
 7. U mnie półki wręcz uginają się od książek ;)

  OdpowiedzUsuń